Installation av persondosimetrisystem hos IFE

Tillsammans med Mirion installerade vi nyligen ett elektroniskt dosimetrisystem vid Institute for Energy Technology (IFE), Nukleærteknologi. Detta system stärker strålningsövervakning och säkerhet, vilket ger en pålitlig och effektiv lösning för kontrollerade miljöer.

Det installerade systemet består av flera komponenter som används för dosimetrimätning. Den inkluderar DMC 3000-dosimetrar, LDM 3200-dosimeterläsare, IRD 2000-kalibreringsenhet och dosimetrihanteringsmjukvaran DosiServ Express. Dessa komponenter samverkar för att underlätta noggranna stråldosmätningar och effektiv datahantering.

Vi vill tacka alla inblandade för deras engagemang och hårda arbete som bidrog till denna framgångsrika installation!


Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår hemsida. Läs mer om vår hantering av personuppgifter här.