Medarbetarintervju

Stefan Isaksson

Lär känna Stefan Isaksson

När började du på Gammadata?

Jag började som utvecklingsingenjör redan 1992 med att utveckla eller vidareutveckla mätinstrument av olika slag.

Vilka produkter från Gammadata arbetar du med?
Idag arbetar jag främst med produkter och system som används för gammaspektroskopi men även andra typer av instrument som ofta används på laboratorier eller forskningslabb.

Har du arbetat med liknande produkter tidigare och om Ja, i hur många år?
Japp, ända sedan sedan jag studerade på Uppsala universitet till kärnfysiker har jag arbetet med en del av de produkter jag arbetar med idag. Hur många år? Oj, det börjar väl närma sig 40(!) år.

Vad är roligast med ditt jobb på Gammadata?
Det känns riktigt läckert när man vet att man kunnat hjälpa en kund med valet av en mätteknisk lösning som gör precis det alla inblandande vill att den ska göra. Sen gillar jag mina arbetskamrater och på fikarasterna det blir ofta både intressanta och roliga diskussioner.

Hur många ”enheter” hanterar du per månad ungefär (inklusive PM, reparation, utbildning, installation)?
Jag jobbar främst med försäljning även om support också står på menyn. Det blir en handfull per vecka men det kan variera stort.

Berätta om ett projekt eller en situation i din karriär på Gammadata som du är särskilt stolt över.
Nu har jag varit med så länge så jag tror att jag skulle kunna fylla en hel roman med intressanta projekt vi har genomfört. När jag säljer ett komplext system som genomgår en hel rad kvalitetssäkringsmoment och allt blir bra när det driftsätts, då känner man sig stolt.

Vilket är ditt bästa tips för att förbättra arbetsdagen?
Om du fastnat i något, ta en tur genom korridorerna och kanske in på verkstaden. Antingen kommer du på något smart eller så gör en kollega det.

Har du några andra tips du vill dela med dig av? Till exempel, något du tycker är väldigt bra eller något du tycker att fler borde veta om? Såsom möjlighet att göra en förfrågan direkt via vår webbsida eller annat.
Ett tips är att alltid slå oss en signal. Vi kanske kan lösa ett mättekniskt problem även om det inte direkt framgår av det vi marknadsför.

Vad tycker du om att göra på din fritid?
Familjen skaffade sig ett hus (för första gången) för några år sedan och det tar en del av fritiden. Annars gillar jag att träna och kolla på yngsta barnets innebandymatcher där jag ofta kör musiken, en gammal DJ som man är.


Relaterade nyheter

Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår hemsida. Läs mer om vår hantering av personuppgifter här.